Bill Gates Kimdir?

Bill Gates Kimdir?

Bu yazımızda Bill Gates’in hayatını ele alacağız,Bill Gates’in Çocukluğunu,başarı hikayesini,ve Tavsiyelerini ele alacağız.

 

Bill Gates

Takım Lideri, Girişimci, Hayırsever (1955– )

1955 yılında Seattle Washington’da doğan ünlü girişimci Bill Gates, 13 yaşında bilgisayara programcılığına ilgi duymaya başladı. Ortağı Paul Allen’la birlikte geliştirdiği teknolojik yenilikler, güçlü stratejiler ve agresif pazarlama teknikleriyle Microsoft’un dünyanın en büyük yazılım şirketi olmasını sağlayan Bill Gates, 86 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin kişisidir.

Bill Gates’in Çocukluğu

28 Ekim 1955 yılında, Seattle Washington’da doğdu. 13 yaşında Lakeside Lisesi’ne giderken bilgisayar programcılığına ilgi duymaya başladı. Bu tutkusu üniversitede de sürdü. Arkadaşı ve ortağı Paul Allen’la yazılımlar geliştirmeye başladı.

Bill Gates orta sınıf bir aileden geliyor. Kristianne adında kendinden büyük bir kız kardeşi, bir de küçük kardeşi Libby var. Babaları William H. Gates, gelecekteki eşi Mary Maxwell ile karşılaştığında utangaç ama başarılı bir hukuk öğrencisiydi. Mary, Washington Üniversitesi’nde okuyan atletik ve dışa dönük bir öğrenciydi. Girişkenliği ve liderlik yeteneği sayesinde öğrenci işlerinde çalışmaktaydı.

Sıcak bir aile ortamında büyüyen üç çocuk da rekabetçi olarak yetiştirildi ve mükemmel olmaya teşvik edildi. Bill, Puget Sound’daki yazlıklarında, aileyi sportif oyunlarda bir araya getirerek rekabetçi kişiliğini o zamanlardan göstermişti.

Bill Gates’in, annesiyle çok yakın bir ilişkisi vardı. Anne Gates, kısa süren öğretmenlik kariyerinin ardından yaşamını hayır kurumlarında çalışarak çocuklara yardım etmeye adadı. Ayrıca Seattle’daki First Interstate Bankası (büyük babasının bankası) , United Way ve International Business Machines (IBM) gibi şirketlerde yönetim kurulu üyelikleri yaptı. Okul ve hayır kurumlarında düzenlenen organizasyonlarda çalıştığı zamanlarda, Bill’i de yanında götürüyordu.

Bill Gates tam bir kitap kurduydu. Saatlerce ansiklopedi okuduğu oluyordu. 11-12 yaşlarında ebeveynleri ondaki yeteneği fark etti. Dersleri iyiydi fakat içine kapanık bir öğrenciydi. Ailesi onun bu durumu nedeniyle endişeliydi. Devlet okullarına karşı duydukları sadakata rağmen Bill’i 13 yaşındayken özel bir okula verdiler. Bill Gates, özel okulda okumaya başladıktan sonra her alanda başarılı oldu. Matematik ve fen dersleri çok iyiydi. İngilizce ve drama derslerini de oldukça seviyordu.

Bill Gates Başarı Hikayesi

William Henry “Bill” Gates III, ya da daha çok bilinen adıyla Bill Gates, 28 Ekim 1955 Seattle doğumlu ABD’li iş adamıdır. Evli ve üç çocuk babasıdır.

Gates, Microsoft şirketinin kurucularındandır ve şirketin başkanlığını ve baş yazılım mimarlığını yapmaktadır. Forbes dergisine göre 2009′de Gates dünyanın en zengin kişisiydi. (US$60.0 milyar)

1- İleriyi gördü.

Kendisi küçük yaşlardan itibaren bilgisayarın önemini ve insan hayatında alacağı yeri çok iyi kavramıştı. Yakın gelecekte herkesin evinde ve işinde kendisine ait bilgisayarı olacağına inanmıştı. Hedefini buna göre çizdi.

2- Planlı çalıştı

Bill Gates zekiydi ama zekanın tek başına kafi gelmeyeceğini, çok ve planlı çalışılması gerektiğini düşünüyordu. Bir arkadaşından ayrılma sebebi, iş dışında geçirdiği zamanın- uyku dahil- sadece yerdi saat olmasıydı. Gates beraber olduğu insanlardan da aynısını bekliyordu.

3- Akıllı kişilerle çalıştı

İşe en akıllı insanları almada çok maharetliydi. Çünkü ona göre akıllı adam, başkalarının akıllarından istifade ederek üstün başarılara imza atabilen insandı.

4- Çalışanları şirkete ortak etti

Bill Gates çalışanlara yüksek ücret vermiyordu, kendisi de düşük ücretle çalışıyordu. Yüksek ücret yerine şirkete ortak olmaya teşvik ediyordu. Mesela Microsoft’un Başkanı Steve Ballmer’ı çalışmaya razı edebilmek için ona yüklüce hisse vermişti. Ballmer bu hisseler sayesinde şimdi büyük bir servete sahip…

5- Çalışanlara değer verdi

Microsoft en akıllı kişilerle çalışmanın yanı sıra onları kaybetmemek için de gayret gösteriyor. Gates ayrılan her elemanın arkasından, “Niçin ayrıldı, onu neden tatmin edemedik, nerede hata yaptık?” gibi soruların cevabını araştırıyordu. Bu yüzden Microsoft’ta eleman sirkülasyonu ABD ortalamasından iki kat düşüktür. Ayrıca Gates, günün belli saatleri dünya genelinde çalışanların e-mail’lerini cevaplamaya, onlarla birebir iletişim kurmaya, onların motivasyonunu yükseltmeye ayırıyor.

6- Piyasada olup biteni takip etti

Baş döndürücü bir hızla gelişen bilişim sektöründe geride kalmak, yok olmak manasına geliyor. Bill Gates hiçbir alanda piyasanın gerisinde kalmak istemiyor.

7- Belli noktaya odaklandı

Microsoft, yazılım alanında çalışan bir şirket. Cirosunun % 90’dan fazlasını yazılım meydana getiriyor. Bunun yanında yazılm teknolojisini desteklemek için Mouse, oyun kumanda cihazı, ses kartı gibi donanımlar da üretiyor ama başka şirketler gibi faaliyet alanlarını dağıtmıyor, en iyi olduğu alana odaklanıyor.

8- Şımarmadı ve mütevazı kalmayı bildi

Bill Gates’in rakiplerinin hemen hepsinin özel uçağı var, yatı var ama o, sade bir hayat sürüyor. Cimri denilecek kadar eli sıkı. Kendisine neden lüks hayat yaşamadığı sorulduğunda diyor ki: “Öyle yaşarsam öyle düşünmeye başlarım ve şimdikinden çok farklı bir kişiliğe sahip olurum.

Kaynak:http://www.beycan.net/836/bill-gates-basari-hikayesi.html

Kaynak2: http://www.yeniisfikirleri.net/bill-gatesin-ilham-verici-hayat-hikayesi/

Diğer Başarı Hikayelerini Okumak İçin Tıklayınız.

 

 

Relatest posts

Leave Comments

Kurs Vitrini
WhatsApp ile Bilgi Al
BİLGİLERİNİZİ BIRAKIN SİZLERİ ARAYALIM

Kurs Vitrini’ne göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı teşekkür ederiz.İletişim bilgilerinizi aşağıda ki ön bilgilendirme formuna bırakabilirsiniz. Eğitim danışmanlarımız bilgilendirme için kısa sürede sizlere dönüş sağlayacaktır. Not : (Ön bilgilendirme için bırakmış olduğunuz iletişim bilgileri sadece sizi bilgilendirme araması yapmak içindir kayıt işlemi değildir.)

   

   


  X
  HIZLI ÖN BİLGİLENDİRME FORMU
  ×

  Powered by WhatsApp Chat

  × WhatsApp ile Mesaj Gönder