satranc-taslari

Satranç Taşları – Tahtası ve Kuralları

Bu yazımızda Satranç Taşları ve Tahta ve Kurallarından Bahsedeceğiz. Online Satranç Eğitimi de kurumumuz üzerinden alabilirsiniz. Kralların Oyunu Satranç bir satranç oyuncusu bir ordunun komutanı gibidir. Herkesin 16 askeri yani 16 satranç taşı vardır bir oyuncu beyaz taşların komutanıdır, diğer oyuncu da siyah taşların komutanıdır. Satranç oyunu sırayla oynanan bir oyundur İLK HAMLEYİ HEP BEYAZLAR YAPAR . Satranç Tahtası Üzerinde 8’er kareden oluşan 8 yatay ve 8 dikey vardır hepsi toplam 64 karedir. Tahtada daha açık renkte olan karelere BEYAZ KARELER denir. Tahtada daha koyu renkte olan karelere SİYAH KARELER denir.

Satranç takımındaki kısa boylu, şişman taşlara KALE ismi verilir her oyuncunun İKİ KALESİ vardır. Kalelerin oyuna başlangıç kareleri köşelerdir.

At başlarına benzeyen taşlar ise AT ismini alır. Gene iki beyaz ve iki siyah at vardır. Oyuna Kalenin yanında başlarlar.

Sivri uçlu attan biraz uzun taşlar FİLLERDİR. İki beyaz iki de siyah fil vardır.

Üzerinde artı işareti bulunan taşlar ŞAHTIR. Uzun boyludurlar bir beyaz bir de siyah Şah vardır. Beyaz Şah, Filin yanındaki SİYAH KAREDE oyuna başlar. Siyah Şah Filin yanındaki BEYAZ KAREDE oyuna başlar. Şah dışında uzun boylu iki taş daha vardır. Tepelerinde taç benzeri bir şekil vardır. Buna VEZİR denir. Fil ile Şah arasına yerleştirilirler. BEYAZ VEZİR oyuna BEYAZ KAREDE başlar. SİYAH VEZİR oyuna SİYAH KAREDE başlar. Geriye dizilmek üzere ufak taşlar kalmıştır.

Bunlara PİYON denir. 8 beyaz ve 8 siyah piyon vardır. Piyonlar oyuna öteki taşların önünde dizili olarak başlarlar. Şahların ve Vezirlerin uygun bir biçimde yerleştirildiğine çok dikkat ediniz. BEYAZ VEZİR BEYAZ KAREDE, SİYAH VEZİR SİYAH KAREDE olmalıdır.

Bu dersimizde satranç taşlarını ve satranç tahtasını tanıdık. Bir sonraki dersimizde artık satranç nasıl oynanır görmeye başlayacağız. Satranç kuralları sanılanın aksine hiç de zor değil!

 

 

Relatest posts

Yaratıcı Drama Sertifikası

Leave Comments

Kurs Vitrini
WhatsApp ile Bilgi Al
BİLGİLERİNİZİ BIRAKIN SİZLERİ ARAYALIM

Kurs Vitrini’ne göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı teşekkür ederiz.İletişim bilgilerinizi aşağıda ki ön bilgilendirme formuna bırakabilirsiniz. Eğitim danışmanlarımız bilgilendirme için kısa sürede sizlere dönüş sağlayacaktır. Not : (Ön bilgilendirme için bırakmış olduğunuz iletişim bilgileri sadece sizi bilgilendirme araması yapmak içindir kayıt işlemi değildir.)

   

   


  X
  HIZLI ÖN BİLGİLENDİRME FORMU
  ×

  Powered by WhatsApp Chat

  × WhatsApp ile Mesaj Gönder