Sarı Öküz

Sarı Öküz

Bu Makalemizde Sarı Öküz Adlı Hikayeyi Ele alacağız.

 

Sarı Öküz

Ormanın birinde aslanlar toplanmış.

“Yahu!” demişler, “Hesapta kralız, açlıktan öleceğiz birader. Maymuna saldırsak, ağaca kaçıyor; fillere saldırsak, fazla büyük. Ceylanlar hızlı, yetişemiyoruz; kuşa dalsak, uçuyor; e balık yakalayacak halimiz de yok. Ne yapsak?”

Bir tanesi “En iyisi, öküzlere saldıralım.” demiş, “İri yarı görünüyorlar ama ne pençeleri var ne dişleri… Tam dişimize göre!”

Olur mu? Olur.

Hücum!

Ama evdeki hesap çarşıya uymamış; öküz, öyle yabana atılacak hayvan değilmiş meğer. Organize oluyorlar, topluca savunma yapıyorlar, püskürtüyorlarmış. Aslanlar aç bilaç.

“Ne yapsak, ne yapsak? Tilkiye danışalım.” demişler.

Tilki “Kolay!” demiş, “Beni, öküzlerin yaşadığı zengin otlakların prensi yapın, işinizi halledeyim.”

Kabul etmişler.

Tilki, elinde beyaz bayrakla öküzlere gitmiş, “Saygıdeğer öküzler!” demiş, “Aslında aslanlar uysaldır, sizi de çok seviyorlar. Ama şu aranızdaki sarı öküz var ya, sarı öküz, işte sorun o. Görünce tahrik oluyorlar, canları çekiyor, verin şu sarı öküzü, kurtulun kardeşim, huzur içinde yaşayın!”

Öküz heyeti düşünmüş taşınmış, “bana dokunmayan yılan bin yaşasın” mantığıyla, verivermişler sarı öküzü. Aslanlar da afiyetle yemiş.

Bir gün, iki gün… Tilki gene gelmiş. “Bakın gördüğünüz gibi, saldırılar kesildi, mutlu mutlu yaşıyorsunuz.” demiş ve eklemiş: “Ama şu benekli öküz var ya, benekli öküz, o burada olduğu sürece size rahat yüzü yok arkadaş, canları çekiyor, verin, kurtulun!”

Öküz heyeti düşünmüş, “Otlağın selameti için…” teslim etmiş benekli öküzü.

Üç gün, dört gün… Tilki gene gelmiş. “Kuyruğu uzun olanı… Burnu beyaz olanı… Tombul olanı…” Tek tek alıp, gitmiş.

Otlak seyrelmiş. Aslanlar semirmiş. Bir gün tilki gelmemiş! Gerek kalmamış çünkü. Direkt aslan gelmiş.

“Hanginizi istiyorsam, canım hanginizi çekiyorsa, onu vereceksiniz!” demiş. Otların arasında tir tir titreyen, tek tük kalmış öküzler, “Keşke sarı öküzü vermeseydik!” demiş ama iş işten geçmiş.

Bertolt Brecht

Kaynak: http://kisiselgelisimim.com/sari-okuz/

Diğer Hikayeleri Okumak İçin Tıklayınız.

 

Relatest posts

Leave Comments

Kurs Vitrini
WhatsApp ile Bilgi Al
BİLGİLERİNİZİ BIRAKIN SİZLERİ ARAYALIM

Kurs Vitrini’ne göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı teşekkür ederiz.İletişim bilgilerinizi aşağıda ki ön bilgilendirme formuna bırakabilirsiniz. Eğitim danışmanlarımız bilgilendirme için kısa sürede sizlere dönüş sağlayacaktır. Not : (Ön bilgilendirme için bırakmış olduğunuz iletişim bilgileri sadece sizi bilgilendirme araması yapmak içindir kayıt işlemi değildir.)

   

   


  X
  HIZLI ÖN BİLGİLENDİRME FORMU
  ×

  Powered by WhatsApp Chat

  × WhatsApp ile Mesaj Gönder