Kötümserliği Yenmek İçin 9 Tavsiye

Kötümserliği Yenmek İçin 9 Tavsiye

Bu Yazımızda Kötümserliği Yenmek İçin 9 Tavsiye adlı kişisel gelişim Yazısını Ele alacağız.Bunun Gibi Diğer Kişisel Gelişim Yazılarını Okumak İçin  Tıklayınız

Kötümserliği Yenmek İçin 9 Tavsiye

1- Uğraştığın konuya başarısızlık beklentisiyle ne kadar yaklaşırsan, kötü beklentinin gerçekleşme ihtimali o kadar yüksek olur. Bu sebeple pozitif gücünün farkına varmalı ümit ve iyimserliğin başarıyı çektiğini unutma!

2- Kötü tecrübelerinde bile olumlu yön bulmaya çalış. Bu sayede iyimser ve dinamik davranacağın için başarı ihtimalini yükseltirsin.

3- Başarısızlıklarına mizahi yönden bakmayı dene. Mizah gücü negatif olayı ve bundan kaynaklanan kötümserliği daha rahat yenmeni sağlar.

4- Problemlerin hakkında çözüm yollarını düşünürken negatif çıkmazları hayat etmek yerine etkili çözüm üretebilmek için var gücünü kullan.

5- Her durumda hangi tutumun pozitif etkiyle bağlantılı olabileceğini bulmaya çalış. Böylece başarıların yavaş yavaş oluştuğunu göreceksin. Bu, özgüvenini sağlamlaştıracak.

6- Kendini muhtemel hayal kırıklıklarından koruma dürtüsüyle ortaya çıkan ”zorunlu kötümserliğin” tuzağına düşürme. Bu zayıf tarafınla mutlaka savaş.

7- Problemlerin çözümünde yaptığın hataların sayısını değil, doğru çözüm alternatiflerinin sayısını bul. Hep hatalarınla uğraşmak cesaretini kırar ve problemler karşısında özgüveninin azalmasına yol açar.10 problemin 5’ini doğru, 5’ini de yanlış çözdüysen; 5 doğru çözümün var demektir, 5 hatan değil.

8- İyimser insanlarla bir araya gelip onların tutum ve davranışlarını gözlemle. Gözlem yaparak iyimser yaklaşımı öğrenebileceğin gibi bilinçdışı düzlemde iyimserliğin sana da bulaşmasına izin vermiş olursun.

9- Kötümserliğin fıtri(yapısal) olmadığını hatırlat kendine. Diğer öğrenilmiş temel özellikler gibi kötümserlik de ruhtan atılarak yerine doğru öğrenim, yani iyimserlik yetiştirilebilir. Bütün bunların gerçekleşebilmesi için 2 şey lazım:

1- En başta, inan.

2- Birazcık çaba göster. Yani anlatılmak istenen şu: Yaşanan durum ne olursa olsun karamsarlığa kapılıp hayattan kopma. Yoksa sana ”Olur, olmayacak şeylerin hayalini kur ve gerçeklemeni bekle!” demiyoruz!

(Alıntıdır.)

Kaynak: http://kisiselgelisimim.com/kotumserligi-yenmek-icin-9-tavsiye/

 

Relatest posts

1 Comments

 1. Reply

  Her zaman bardağın dolu tarafından bakmalıyız diye düşünüyorum. Kötü sonuçları olan bir olayda bile öğrenmemiz gereken onca şey var. Yazı için teşekkürler.

Leave Comments

Kurs Vitrini
WhatsApp ile Bilgi Al
BİLGİLERİNİZİ BIRAKIN SİZLERİ ARAYALIM

Kurs Vitrini’ne göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı teşekkür ederiz.İletişim bilgilerinizi aşağıda ki ön bilgilendirme formuna bırakabilirsiniz. Eğitim danışmanlarımız bilgilendirme için kısa sürede sizlere dönüş sağlayacaktır. Not : (Ön bilgilendirme için bırakmış olduğunuz iletişim bilgileri sadece sizi bilgilendirme araması yapmak içindir kayıt işlemi değildir.)

   

   


  X
  HIZLI ÖN BİLGİLENDİRME FORMU
  ×

  Powered by WhatsApp Chat

  × WhatsApp ile Mesaj Gönder