KFC’NİN BAŞARI HİKAYESİ

KFC’NİN BAŞARI HİKAYESİ

Bu Makalemizde KFC’nin başarı hikayesini alacağız. KFC ile ilgili merak ettiğiniz soruları, nasıl başarıyı yakaladığını bu yazımızda bulabilirsiniz. Kişisel gelişim başarı hikayeleri arasında etkileyici bir Başarısı olan kfc’nin Başarı Hikayesi sizlere de ışık tutacağına inanıyoruz. Diğer firmaların ve kişilerin başarı hikayelerini sitemizden bulabilirsiniz. Başarı hikayeleri herkese ilham veren hikayelerdir. Okuyarak kendi başarınızın temellerini atabilir, siz de kendi başarı hikayenizi yazabilirsiniz.

KFC HAKKINDA BİRAZ BİLGİ VERELİM;

Kentucky Fried Chicken veya kısaca “KFC” olarak bilinen, Louisville, Kentucky merkezli bir fast food restoran zinciri. KFC, Dünya’nın en büyük ikinci restoran zinciridir. Dünya çapında 123 ülke ve bölgede 20.000’e yakın restoranı bulunmaktadır.

Düştüğünüz yerden kalkmak, hayata yeniden başlamak için geç olduğunu mu düşünüyorsunuz? O halde sizi Kentucky Fried Chicken(KFC)’nin kurucusu ve logosundaki sevimli adam albay Harland Sanders ile tanıştıralım.

Harland Sanders, henüz 5 yaşındayken babasını kaybetti. 16 yaşında okulu bırakmak zorunda kaldı, 17 yaşına geldiğinde tam dört farklı işten çıkarılmıştı. 18 yaşındayken evlendi ve 22 yaşına kadar trenlerde kondüktörlük yaptı. Çocukları oldu ama eşi bebekleri de alarak Sanders’i terk etti. Bunun üzerine Sanders, Amerikan Ordusu’na girdi ancak bir süre sonra terhis edildi. Daha sonra küçük bir kafede aşçı ve bulaşıkçı olarak işe başladı, 65 yaşındayken emekliye ayrıldı. Devletten aldığı ilk emekli maaşı 105 dolar gibi komik bir meblağdı. Öyle ki Sanders, devletin kendisiyle resmen alay ettiğini düşünüyordu. “Hiçbir işe yaramayan bir adamım, yaşamamın ne anlamı var ki?” diye düşünerek intihar etmeye karar verdi. Bir ağacın altına çöktü, vasiyetini yazmaya koyuldu ama aslında hayatını kökten değiştirecek şeyleri kaleme alıyordu. İşte o anda bir şey fark etti: Henüz yapmadığı o kadar çok şey vardı ki… Hatta bir konuda tanıdığı herkesten çok daha başarılıydı; Sanders muazzam bir aşçıydı.

Önce gidip 87 dolar borç aldı, sonra kendi tarifini kullanarak bir miktar tavuk hazırladı. Ardından kapı kapı dolaşarak Kentucky’deki komşularına bu tavukları satmaya başladı. Ancak onun tam olarak aradığı da bu değildi. O, bu özel tarifini bir restorana satmak ve böylece satılan her tavuktan komisyon almak niyetindeydi. Bu niyetle iki yıl boyunca 1946 model Ford‘uyla neredeyse tüm Amerika‘yı dolaştı. Tam 1009. denemede tarifini satabileceği bir restoran bulmuştu.

Sözleşmeye göre Sanders satılan her bir tavuktan sadece 5 sent pay alıyordu. Aslına bakılırsa bu çok da kötü değildi çünkü siparişler sürekli olarak artıyordu. Nitekim 1960’lara gelindiğinde Albay Sanders, ABD’nin dört bir yanında yüzlerce restorana franchise vermişti.

Dört yıl sonra Kentucky Fried Chicken şöhret basamaklarını tırmanmıştı, Albay da şirketi yatırımcı John Brown Jr.’ye satmaya karar verdi. Anlaşma kapsamında 2 milyon dolar nakit para aldı. Sanders, şirketin resmi yüzü olarak kalacaktı ve bunun için her yıl kendisine 250.000 dolar ödeme yapılacaktı. Artık yapması gereken tek şey medya, müşteriler ve çalışanlarla ara sıra bir araya gelerek pazarlama kampanyalarını yürütmekti.

Sanders 90 yaşında hayata gözlerini yumduğunda, arkasında değeri milyonlarca doları bulan bir marka ve ilham veren bir başarı hikayesi bırakmıştı.

Kaynak:https://girisimle.com/kfcnin-kurucusu-harland-sandersin-ilham-veren-basari-hikayesi/

Diğer Başarı Hikayelerini Okumak İçin Tıklayınız.

Relatest posts

Leave Comments

Kurs Vitrini
WhatsApp ile Bilgi Al
BİLGİLERİNİZİ BIRAKIN SİZLERİ ARAYALIM

Kurs Vitrini’ne göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı teşekkür ederiz.İletişim bilgilerinizi aşağıda ki ön bilgilendirme formuna bırakabilirsiniz. Eğitim danışmanlarımız bilgilendirme için kısa sürede sizlere dönüş sağlayacaktır. Not : (Ön bilgilendirme için bırakmış olduğunuz iletişim bilgileri sadece sizi bilgilendirme araması yapmak içindir kayıt işlemi değildir.)

   

   


  X
  HIZLI ÖN BİLGİLENDİRME FORMU
  ×

  Powered by WhatsApp Chat

  × WhatsApp ile Mesaj Gönder