AUDİ’NİN BAŞARI HİKAYESİ

AUDİ’NİN BAŞARI HİKAYESİ

Bu Makalemizde Audi’nin başarı hikayesini alacağız. Audi ile ilgili merak ettiğiniz soruları, nasıl başarıyı yakaladığını bu yazımızda bulabilirsiniz. Kişisel gelişim başarı hikayeleri arasında etkileyici bir Başarısı olan Audi’nin Başarı Hikayesi sizlere de ışık tutacağına inanıyoruz. Diğer firmaların ve kişilerin başarı hikayelerini sitemizden bulabilirsiniz. Başarı hikayeleri   herkese ilham veren hikayelerdir. Okuyarak kendi başarınızın temellerini atabilir, siz de kendi başarı hikayenizi yazabilirsiniz.

Audi’nin Başarı Hikayesi

Otomobil sektörü, diğer sektörlerden soyadıyla belirtilen markaların bolluğuyla ayrılır. Audi bu kuralı bozar. Karl Benz’de mühendislik yapan Alman August Horch, getirdiği teknik yeniliklerin (önden çekişli ve dört çeker bir araç) kabul edilmemesi üzerine 1899 yılında şirketten ayrılır. Dostlarıyla aynı yılın 14 kasımda Köln’de kendi şirketini kurar ve daha sonra 1904 yılında Zwickau’ya taşınır. Şirketin adı August Horch&Cie’dir.

Kısa süre sonra ortaklarıyla çıkan anlaşmazlıklar sonucu 1909 yılında yeni bir firma kurar. Ancak Horch adını eski şirkette ürettikleri arabalara verdiklerinden bu adı kullanamaz. Bunun üzerine dahice bir kurnazlıkla Almanca “dinliyorum” anlamına gelen adını Latinceye çevirir. Bu da 1910 Nisanında piyasaya sürülen Audi markasının adıana kaynaklık eder.

“Alpensieger” adı verilen Audi C tipi sayesinde 1911-1914 yılları arasında Avusturya Alpleri’nde yapılan rallilerde birçok zafer kazanılır. İronik olan ralliye katılan tüm arabaların üretiminde Horch ekolünün kullanılmasıdır!

1928 yılında marka, jorgen Skafte Rasmussen tarafından 196 yılında kurulmuş olan ahşap arabalarda uzmanlaşmış DKW’nın (Dampfkraftwagen) eline geçer. Bu şirket iki otomobil markasına (Wanderer (1913) ve Horch (Alman pazarındaki en büyük marka)) daha sahip olarak 1932’de dört halkayla sembolize edilen Auto-Union’la imparatorluğunu ilan eder. Auto Union kullandığı birbirine bağlı dört halka da bugün Audi’nin logosu olarak kullanılmaktadır.

İkinci Dünya Savaşı’na kadar bu dört marka muhafaza edilir. Auto-Union 1937 yılında ilk kez uygulanan şoka dayanıklılık testlerinde farklılığını gösterir. Savaş sonrasında, Sovyet işgal bölgesindeki Zwickau tesisi 1958’de sahneye çıkan Trabant’ın yapımına ayrılır. 1949 yılında Batı Almanya’daki İngolstadt’ta F 89 L’yle DKW yeniden üretime geçer. Doğu Almanya’da üretilenlerden ayırmak amacıyla, bu araba arabalara Batı ( West) anlamında W damgası vurulur.

Audi markası kaybolmuştur. Auto-Union, 1958 yılında Daimler-Benz tarafından satın alınır; marka Audi 72’yle yeniden doğduğu 1964 yılında ise marka Volkswagen firmasının eline geçer. 1969’da NSU’nun alınmasıyla Audi NSU Auto Union AG doğar. Yetmişli yıllar, Audi 50,100 ve 200 yıllarıdır.

1984 yılında dünya ralli şampiyonu olan eşsiz dört çekerli Audi Quattro devrimi ise 1980’de gerçekleşir. Bu model

şirkete 1972’de katılan ve Volkswagen grubunun yöneticiliğini yapmakta olan Ferdinand Porsche’nin küçük oğlu Ferdinand Piech tarafından hayata geçirilmiştir.

Başlıca Modelleri Audi AG(1985), tamamen alüminyum Audi A8 (1994),A4 (1995),A3 (1996) ve A6 (1997) serisi, spor kupe ATT (1998) ve yine alüminyumdan yapılmış A2’dir. (2000). BU son model diğerlerinden “bakım modülü”yle ayrılır. yağ veya ön cam silecek suyu koymak için sürücüyü kaputu açarak ellerini kirletmek zorunda bırakmaz!

İngolstadt firması , 1998 yılında Lamborghini’yi satın alır. (beşinci Halka!). Boğa markası, 1999 yılında 265 adet satılan Diablo dışında bir model üretmez. Sanal bir topluluğa dahil olmak isteyenlere PlaNet Audi sitesi birçok konuda bilgi vermektedir. Ancak arabalar hariç! Volkswagen, Louis XIV reklam ajansını 1994’te Audi için kurmuştur.

Kaynak:http://www.marka-marka.org/marka/marka-hikayeleri/audi-marka/

Diğer Başarı Hikayelerini Okumak İçin Tıklayınız.

 

Relatest posts

Leave Comments

Kurs Vitrini
WhatsApp ile Bilgi Al
BİLGİLERİNİZİ BIRAKIN SİZLERİ ARAYALIM

Kurs Vitrini’ne göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı teşekkür ederiz.İletişim bilgilerinizi aşağıda ki ön bilgilendirme formuna bırakabilirsiniz. Eğitim danışmanlarımız bilgilendirme için kısa sürede sizlere dönüş sağlayacaktır. Not : (Ön bilgilendirme için bırakmış olduğunuz iletişim bilgileri sadece sizi bilgilendirme araması yapmak içindir kayıt işlemi değildir.)

   

   


  X
  HIZLI ÖN BİLGİLENDİRME FORMU
  ×

  Powered by WhatsApp Chat

  × WhatsApp ile Mesaj Gönder