Amazon’un Başarı Hikayesi

Amazon’un Başarı Hikayesi 

Bu Makalemizde Amazon’un başarı hikayesini alacağız. Amazon ile ilgili merak ettiğiniz soruları, nasıl başarıyı yakaladığını bu yazımızda bulabilirsiniz. Kişisel gelişim başarı hikayeleri arasında etkileyici bir Başarısı olan Amazon Başarı Hikayesi sizlere de ışık tutacağına inanıyoruz. Diğer firmaların ve kişilerin başarı hikayelerini sitemizden bulabilirsiniz. Başarı hikayeleri  herkese ilham veren hikayelerdir. Okuyarak kendi başarınızın temellerini atabilir, siz de kendi başarı hikayenizi yazabilirsiniz.

Amazon’u kim kurmustur?

Amazon’un başarı hikayesi

Amazon , 1994 yılında Jeff Bezos tarafından Cadabra adıyla kuruldu ve 1995 yılında Amazon.com olarak çevrimiçi hale geldi. Yola online bir kitapçı olarak çıkan şirket, zaman içinde dünyanın en büyük çevrimiçi perakendecisi haline geldi. Amazon şirketi, gerçekten de ismine ilham aldığı olan amazon nehri kadar büyüdü.

Amazon’un online ürün satın almak konusunda tüm dünyaca tercih edilen yer olmasının sebebi yarattıkları farktı. Müşteri odaklılık ve geleceğin alışveriş trendlerini doğru öngörme, Amazon’un net bir şekilde fark edilmesine ve rakiplerinin önüne geçmesine yardımcı oldu. Kurucu Jeff Bezos’un ilk iş planı dahi diğerlerinden farklıydı. Birçok e-şirketin tutunamadığı 21. yüzyıl başlarında, sadece birkaç yıllık bir firma olmasına rağmen pazara liderlik eden Amazon oldu. Nihayetinde, Bezos’un olağandışı planının işe yaradığı kabul edildi.

Amazon kısa sürede müzik CD’lerinden, yazılımlara, araç gereçlerden, oyuncaklara, spor ürünlerine ve hatta market ürünlerine kadar her şeyi satmaya başladı. Fakat Amazon’un en büyük buluşu, Kasım 2007’de piyasaya sürdükleri Kindle e-kitap oldu.

Fakat, Amazon’un 61 milyar dolar kar ve 97.000 çalışana ulaşacak kadar büyümesine sebep olan şey, sağladığı müşteri deneyimi oldu. Jeff Bezos’un başarısı, pazarlama harcamalarını kısmak ve müşteriyi memnun etmek için yatırım yapmaktı. Reklam giderlerini azaltarak, müşterilere ücretsiz nakliye hizmeti verdi. Ücretsiz nakliye ve gezegendeki en düşük fiyatlar böylece Amazon’u göz ardı etmeyi zorlaştırmış oldu. Amazon’dan satın alım yapmak herkesi cezbetti. Fakat Amazon’un başarısının anahtarı, müşteri ilişkilerini sürdürme biçiminde yatmaktaydı.

Bu, oğluna PS3 hediye etmek isteyen bir adamın hikayesidir. Ürünü teslim alamadığı 4. günün sonunda müşteri temsilcisini aradı ve ona tüm hikayeyi anlattı. Temsilci, ürünün bir sonraki gün gönderileceğinin garantisini verdi. Adam ne kadar ödemesi gerektiğini sorduğunda, temsilci “Hiçbir şey” diye yanıtladı. Bu adam milyonlarca potansiyel müşterinin olduğu New York Times’a bir makale yazmak için yola koyuldu.

Yenilikçiliğin lideri olan Amazon, işleri müşteriler için hem kolaylaştırmakta hem de cezbedici hale getirmektedir. İstek listesi oluşturmak için seçenekler sunmakta ve ayrıca satın aldığımız ürün ve hizmetlere dayanarak ilgilenebileceğimiz ürünleri önermektedir. Amazon bugün bulut-tabanlı depolama ve bilgi işlem hizmetleri ve aynı zamanda da yıllık abonelik çerçevesinde film ve şarkı akışı sunmaktadır. Amazon insanların kendi ürünlerini satması için de bir platform seçeneği sunmaktadır. Amazon’un müşterilerine davranış şekli, onun inanılmaz başarısının merkezine yerleşmiştir. Amazon, müşterinin ihtiyaçlarını gerçek anlamda anlayan ve bir işin en iyi şekilde nasıl yapılacağını gösteren bir şirkettir.

Kaynak:http://girisimturkiye.com/2017/01/10/amazonun-basari-hikayesi/

Diğer Başarı Hikayelerini Okumak İçin Tıklayınız.

Relatest posts

Leave Comments

Kurs Vitrini
WhatsApp ile Bilgi Al
BİLGİLERİNİZİ BIRAKIN SİZLERİ ARAYALIM

Kurs Vitrini’ne göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı teşekkür ederiz.İletişim bilgilerinizi aşağıda ki ön bilgilendirme formuna bırakabilirsiniz. Eğitim danışmanlarımız bilgilendirme için kısa sürede sizlere dönüş sağlayacaktır. Not : (Ön bilgilendirme için bırakmış olduğunuz iletişim bilgileri sadece sizi bilgilendirme araması yapmak içindir kayıt işlemi değildir.)

   

   


  X
  HIZLI ÖN BİLGİLENDİRME FORMU
  ×

  Powered by WhatsApp Chat

  × WhatsApp ile Mesaj Gönder