Adidas’ın Başarı Hikayesi

Adidas’ın Başarı Hikayesi

Bu Makalemizde Adidas’ın başarı hikayesini alacağız. Adidas ile ilgili merak ettiğiniz soruları, nasıl başarıyı yakaladığını bu yazımızda bulabilirsiniz. Kişisel gelişim başarı hikayeleri arasında etkileyici bir Başarısı olan Adidas Başarı Hikayesi sizlere de ışık tutacağına inanıyoruz. Diğer firmaların ve kişilerin başarı hikayelerini sitemizden bulabilirsiniz. Başarı hikayeleri   herkese ilham veren hikayelerdir. Okuyarak kendi başarınızın temellerini atabilir, siz de kendi başarı hikayenizi yazabilirsiniz.

Adidas Başarı Hikayesi Nedir ?

Dünya ayakkabı devi Adidas’ın başarı hikayesini bir solukta okuyacağınıza inanıyoruz.

Adidas’ı Kim Kurmuştur?

Adidasın başarı hikayesi, adidası kim kurdu, adidas logo, adidas başarısı
Adidas’ın Başarı Hikayesi

Dünyanın en değerli şirketleri sıralamasında 61. sırada bulunan ve bünyesinde 92’den fazla alt şirket bulunduran Adidas şu an dünya marketinde satışlarda kendi alanında lider durumda bulunuyor. Daha çok spor giyim üzerine odaklanan Adidas; kıyafet, ayakkabı, çanta, saat ve gözlük gibi geniş bir yelpazede ürün pazarlaması yapıyor.

 

Adidas şirketinin kurucusu; Adolf “Adi” Dassler 1924 yılında kardeşiyle birlikte Dassler Brothers Shoe Factory şirketini kurarak ilk girişimine başlamıştı. Daha sonraları iki kardeş farklı kollara ayrıldılar ve Adi Dassler Adidas firmasını kurarken kardeşi hepimizin bildiği Puma şirketini kurdu. Bugün Adidas’ın mottosu olan “ impossible is nothing”in de söylediği gibi, Adi Dassler imkansız diye bir şeyin olmadığını gösterdi ve 2012 yılına gelindiğinde Adidas tam 14,88 milyar dolarlık şirket değeriyle Nike’dan sonra dünyanın en değerli ikinci spor markası oldu.

Dünya İkincisi Adidas

Adidas’ın Başarı Hikayesi, Kardeşlerin babası Christoph Von Wilhelm Dassler bir ayakkabı firmasında çalışıyordu, anneleri ise çamaşırhane sahibiydi. Rudolf Dassler okuldan ayrıldıktan sonra babasıyla beraber ayakkabı fabrikasında işe girmişti ve ayakkabılara ilgisi vardı. 1. dünya savaşından sonra Rudolf önce bir porselen fabrikasında yönetici pozisyonuna yükselmiş, daha sonra bir deri fabrikasında yöneticilik yapmıştı. Bir süre sonra ikinci dünya savaşına kadar iki kardeş yılda 200,000 ayakkabı satacak kadar işlerini büyütmüşlerdi. İkinci dünya savaşı bittikten sonra iki kardeş ayrılmışlardı ve her biri kendi firmasını kurmaya karar vermişti. Adolf Adidas’ı, Rudolf ise Puma’yı kurmuştu.

Adidas ve Puma 

Kardeşiyle yolları ayırdıktan sonra, Adi Dassler Puma ile büyük bir rekabet içine girdi. İki kardeşin tatlı rekabeti her ikisinin de daha hırslı çalışmasının yolunu açmıştı. Adolf “Adi” Dassler şirketine kendi adının ve soyadının ilk üç harfi olan “adi” ile “das”ın birleşimini isim olarak belirledi. Adolf ile kendisinden iki yaş büyük olan abisi Rudolf’un mezarları bile şu an dip dibe bulunuyor. İki kardeş birbirlerine sıkı sıkıya bağlıydılar fakat giyim konusundaki görüş farklılıklarından dolayı zamanında uzlaşamamışlardı ve ikisi de farklı dev firmaları yaratmışlardı. Bugün Adolf’un yarattığı marka açık ara önde olsa da, Rudolf’un başarısının büyüklüğü de tartışılmaz. didas’ın genel merkezi Almanyanın Herzogenaurach kentinde bulunuyor. 2007 yılının sonuna gelindiğinde Adidas’ın dünya çapında tam 31,344 çalışanı bulunuyordu.

Adidas şu an dünya çapında birçok takımın ve bireysel sporcunun sponsonsorluğunu almış durumda. Firma ilk sponsorluk anlaşmasını ise 1967 yılında efsane Alman futbolcu Franz Beckenbauer ile imzalamıştı. Daha sonra Zinedine Zidane, Michael Ballack gibi dünyaca ünlü futbolcular da Adidas’ın reklam yüzü olacaklardı. Golf, tenis, kriket, rugby, jimnastikten tutun da futbol ve basketbola kadar birçok spor alanında Adidas şu an sponsorluklar almış durumda. Firmayı dünyada tanımayan yok dersek yeridir.

Dünya genelinde 2000’den fazla Adidas mağazası bulunuyor. Yalnızca spor alanında bir dev haline gelmekle kalmayan Adidas, günümüzde müzik kültüründen popüler kültüre kadar birçok alanda hayatı etkilemiş durumda. Adidas ürünlerini kullanmanız için sporcu olmanız gerekmiyor. Adidas’ın günlük ayakkabıları ve sweat’leri de günümüzde moda olmuş durumdalar.

Kaynak: http://www.basariokulu.org/adidasin-basari-hikayesi

Diğer Tüm Başarı Hikayelerini Okumak İçin Tıklayınız.

 

Relatest posts

Leave Comments

Kurs Vitrini
WhatsApp ile Bilgi Al
BİLGİLERİNİZİ BIRAKIN SİZLERİ ARAYALIM

Kurs Vitrini’ne göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı teşekkür ederiz.İletişim bilgilerinizi aşağıda ki ön bilgilendirme formuna bırakabilirsiniz. Eğitim danışmanlarımız bilgilendirme için kısa sürede sizlere dönüş sağlayacaktır. Not : (Ön bilgilendirme için bırakmış olduğunuz iletişim bilgileri sadece sizi bilgilendirme araması yapmak içindir kayıt işlemi değildir.)

   

   


  X
  HIZLI ÖN BİLGİLENDİRME FORMU
  ×

  Powered by WhatsApp Chat

  × WhatsApp ile Mesaj Gönder